Zajímavosti z trhu práce

Deset rad, jak uspět při hledání práce a pracovním pohovoru: 8. Časté chytáky na pracovních pohovorech

09.04.2018

Zkoušení cizího jazyka
Pozor na to, jaké znalosti cizího jazyka uvádíte, na pohovoru vás mohou rovnou vyzkoušet.

Lépe se zeptat, než být nejistý
Pokud nějaké otázce úplně nerozumíte nebo si nejste jistí, jaká by měla být odpověď, zkuste se doptat. Působí to lépe než projevení nejistoty.

Otázka platu
Je možné, že se vás potenciální zaměstnavatel zeptá na vaši představu o platu. Na pohovor už byste měli přijít s představou o hrubém platu podle vašeho vzdělání, schopností a praxe. Není vhodné říkat přesnou sumu, spíše se zmiňte o intervalu. Nabídnou-li vám malý plat, zkuste na sobě nedát znát zklamání a případně řekněte, že si nabídku ještě promyslíte doma. Je možné, že se vám ozvou s možností vyššího platu. Otázku platu by měla jako první otevřít druhá strana, pokud tak neudělá, zeptejte se na něj až v závěru pohovoru.

Osobní otázky
Nelíbí-li se vám některé osobní otázky (na děti, náboženství, rodinný stav) můžete naznačit, že si nemyslíte, že by otázky souvisely s výběrovým řízením. Zkuste to sdělit klidným a slušným způsobem.

Divné otázky
Někteří personalisté vám mohou položit otázky nijak nesouvisející s prací, o kterou se ucházíte (jako kterým směrem by se měl odemykat zámek u auta nebo k jakému ovoci jste podobný). Mají ukázat, jestli se necháte snadno zaskočit a odhalit skryté rysy. Důležité je zareagovat a odpovědět.

Zdroj: skrtilek.cz